Hirdetés

Acer Swift X ultrabook: eXtra verzió GeForce-szal

A Swift sorozat kokszos tagja Ryzen 5 5600U-t kombinál RTX 3050 Ti-vel. De mire lesz elég ez a kombináció?

Bevezető, dizájn

Amikor az Acer évekkel ezelőtt átdolgozta notebook-portfólióját, a consumer kategóriás ultrabookok családja a Swift nevet kapta, kiegészítve kategória szerint az 1, 3, 5, illetve 7-es számmal, attól függően, hogy milyen szegmensbe szánták az adott modellt. Ezt a könnyen átlátható rendszert bonyolította meg először a Swift 3X, mely az alsó-középkategóriás Swift 3 dedikált GPU-val szerelt változata – majd megérkezett a Swift X, mely a Swift 3 fölött, de az üzletiesebb Swift 5 alatt helyezkedik el.

A 3X-hez hasonlóan grafikus chipként itt is egy dedikált példányt kapunk, ám ennél a gépnél nagyobb hangsúlyt kapott a teljesítmény. Ennek jeleként például a tesztelt példányban egy Ryzen 5 5600U processzort kombináltak egy GeForce RTX 3050 Ti-vel, ami már igencsak ütős csapat – feltéve, hogy sikerül a fogyasztást és a hőtermelést is kordában tartani az ultrabookhoz illően szűkre szabott házban. Lássuk, hogy sikerült ezt megoldani az Acernek!

Külső

A Swift 3 és 5 között tanyázik a Swift X, de külsejét tekintve legfeljebb kinyitva, a matricázás alapján lehet megkülönböztetni a Swift 3-tól, hiszen gyakorlatilag ugyanazt a gépházat használják. Ez nem gond, a szinte kizárólag alumíniummal burkolt egység kellően masszív, jól össze van rakva, tehát az árához méltó minőségérzetet kapunk.


[+]

Díszítéseit nézve elég visszafogott a dizájn, amit helyeslünk, hiszen így sokkal több környezetben megállja a helyét. A kijelző burkolatán és a keret alsó részén ott az aktuális Acer logó, ezen felül pedig a képernyő zsanérokkal együtt forduló gerincén találunk még egy halvány Swift feliratot. Színeit tekintve az általunk tesztelt modell fedlapja kék, a többi része pedig selyemfényű ezüst burkolattal bír, de létezik rózsaszín és pezsgő színezetű fedlappal szerelt Swift X is.


[+]

Ha már úgyis szóba kerültek a zsanérok, ezeket sikerült jól beállítani, a notebook egy kézzel nyitható, a kijelző beállítható, ugyanakkor elég stabilak is, a képernyő szöge nem változik a legkisebb mozdulattól is. A billentyűzet alatti rész merevsége is rendben van – nem kiváló, de nem hajlik jobban az átlagnál, gépelés közben nem okoz kellemetlen élményt.

[+]

Hirdetés

A gép burkolatának alsó része szintén alumíniumból készült, ezt 12 darab csavar eltávolítása után tudjuk felnyitni. Ezzel sokat nem érdemes kísérletezni, mert bővíteni csak korlátozottan lehet a Swift X-et: az SSD-t kicserélhetjük (sőt, mivel két M.2 foglalat van, egy második egységet is telepíthetünk), de mást nem, így legfeljebb a hűtőrendszer pucolása vagy az akkumulátor cseréje jöhet még szóba.


[+]

A rendelkezésre álló csatlakozók szinte egyeznek a Swift 3X kínálatával, azzal az eltéréssel, hogy a bal oldalon árválkodó Type-C port itt nem TB4-et, hanem USB 3.2 Gen2 interfészt kínál. A két USB Type-A konnektor 3.2 Gen1-es, ezek mellett pedig még egy kombinált hangcsatlakozó és egy HDMI kivezetés található a vékony oldalakon.

Hardver és teljesítmény

A Swift X hazánkban Ryzenekkel és GeForce GTX/RTX GPU-kkal érhető el, a lehetséges konfigurációk közül pedig az általunk tesztelt példány gyakorlatilag csúcsmodellnek tekinthető, hiszen Ryzen 5 5600U processzorral (ez tehát a Zen 3-at használó Cezanne, nem a Renoirra épülő Lucienne) szerelték, ezt 2 x 8 GB RAM és 512 GB-os SSD egészíti ki, a GPU pedig a választható legnagyobb, az NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti. Ez utóbbi ugyan csak 35 wattos TGP limitet kapott (a 3050 Ti 35-80 wattos TGP-kel érhető el), de így is jóval erősebb, mint egy IGP, egy Intel Xe vagy egy GeForce MX lenne.

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Swift X SFX14-41G
Processzor AMD Ryzen 5 5600U – 2,3/4,2 GHz, 10-25 W cTDP
Memória 2 x 8 GB (Samsung) LPDDR4-4266
Kijelző 14"-es, 1920x1080s pixeles AUO B140HAN06.8 AHVA panel
Grafika - AMD Radeon Vega 7
- NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti (35 watt, 4 GB VRAM)
Adattároló 512 GB SK Hynix BC711 SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - MediaTek Wi-Fi 6 MT7921
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 1 db USB 3.2 Gen2 Type-C
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db HDMI 2.0b
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 59 Wh
Méret 323 x 212 x 18 mm
Tömeg 1,4 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Acer Swift X AMD
Fogyasztói ár 440 000 forint (OS nélkül)
Garancia 3 év

Teljesítmény

Nézzük akkor először a háttértárat, mely az SK Hynix műhelyéből került ki, és 512 GB kapacitású. Ez ma már nem számít soknak, inkább csak átlagosnak, de a felhasználók nagy többségét szinte biztos, hogy ki tudja elégíteni, ráadásul ez az a komponens, amelyet a gépház felnyitása után könnyű nagyobbra cserélni vagy kiegészíteni. Sebességére sem panaszkodhatunk, a látott adatátviteli értékek egyértelműen a jobbak közé tartoznak.


[+]

Az AMD Cezanne APU-k tudását több notebookban is vizsgáltuk már, így a Swift X esetében sem okozott meglepetést a Ryzen 5 5600U gyorsasága: a hatmagos, 12 szálas processzor biztosan nem jön zavarba az átlagos felhasználás során, videós, multimédiás programokhoz pedig kifejezetten jó választásnak tűnik ez a számítógép.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 5006 / 43 176 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 153,7 fps / 1511 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 538 / 3614 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi 1383 / 9082 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 291 / 470 MB/s
PCMark 8 Home Conventional / OpenCL 4849 / 4743
PCMark 8 Work Conventional / OpenCL 4004 / 5552
PCMark 8 Creative Conventional / OpenCL 4927 / 7019
PCMark 8 Office 2016 5018
PCMark 8 Storage 5032
PCMark 10 Extended 6302
PCMark 10 Essentials / Productivity 9830 / 8577
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 6756 / 7486
SpecWPC 7-Zip Compress* 209,7 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 96,8 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 73,49 / 28,58 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 81,1 fps
SpecWPC Python SciPy* 87,5 s

A legtöbb ultrabook esetében a dedikált GPU egy GeForce MX-et szokott jelenteni, ami inkább csak egy mankó a processzornak, az RTX 3050 Ti azonban ezekhez képest egy teljes értékű egység, mely adott esetben még játékra is alkalmas lehet. Nézzük először meg teljesítményét 3DMark alatt:

Ha összevetjük az itt látott értékeket például a Swift 3X-ben dolgozó Xe Maxéval, akkor látható, hogy jóval erősebb egységről van szó, de mondjuk a Nitro 5-ben dolgozó RTX 3060 jelentősen gyorsabb nála. Ez a különbség persze nemcsak a 3050 Ti-3060 közötti távolságból adódik, hanem abból is, hogy a Nitro 5, mint rendes gamer notesz, sokkal nagyobb fogyasztást engedélyez a komponenseknek, így az ott dolgozó GPU akár 85 wattot is „megehet”, míg a most tesztelt konfigurációban 35 watt a TGP. Lássuk, mit jelent akkor ez a játékok során!

Bár első ránézésre mondhatnánk, hogy nem szépek a számok, ha figyelembe vesszük, hogy tulajdonképpen egy ultrabook eredményeit látjuk, már egyáltalán nem vészes a helyzet, és ha nem ragaszkodunk a Full HD felbontás mellett a maximális részletességhez, akkor egész használható sebességet kapunk. De a maximális részletességhez azért sem érdemes ragaszkodni, mert grafikus memóriából csak 4 GB áll rendelkezésre, ami a modern játékokban nagyobb részletesség mellett már kevés.

Tapasztalatok

Kijelző

A Swift X-ben egy AU Optronics gyártmányú Full HD felbontású, 14 hüvelykes AHVA panel dolgozik, mely kiváló tulajdonságokkal bír: 370 cd/m² maximális fénysűrűség és 1943:1 kontraszt jellemzi. Színtere is kellően nagy, az sRGB-t teljesen, az Adobe RGB-t pedig 70%-ban fedi le.

[+]

Ami ennél is szebb, hogy a színek esetében nemcsak a színtér nagy, de a színpontosság is kifejezetten jó, pedig az Acer külön nem is reklámozza ezt. Mindenesetre a látottak alapján a Swift X ezen változatát grafikus, multimédiás feladatokra is nyugodtan bevethetjük, akár külön kalibráció nélkül is.

[+]

Használat közben

Az elmúlt időben elég sok notebooknál tapasztaltuk, hogy a vékony gépház oltárán miként áldozzák fel a beépített hardverből kihozható teljesítményt. És bár a végeredmény általában nem az volt, hogy az adott noteszgép lassú lett, de mégis ellentmondásos a specifikációkban (és az árban) szerepeltetni a Core i7-et, a Ryzen 9-et, a csúcskategóriás grafikát úgy, hogy ezek aztán fél percen belül a melegedés miatt már csak 70-80%-os sebességen tudnak üzemelni. Ebből a szempontból kicsit aggódva kapcsoltuk be a Swift X-et is, de szerencsére itt nem ütköztünk komolyabb problémákba. Persze jobban belegondolva azért – igaz, hogy erős, de – középkategóriás processzort kapunk, és a GPU fogyasztását is minimalizálták, továbbá – mint tapasztaltuk – a hűtéssel sem takarékoskodtak.

Terhelés nélkül vagy alacsony terhelésen vizsgálva a rendszert a Swift X a mai noteszgépektől megszokott módon rendkívül halk, gyakorlatilag némának is mondhatjuk. A processzor hőmérséklete 40 °C körül mozog, a dedikált GPU pedig természetesen inaktív – a Ryzen 5 5600U-ba integrált Vega 7 a játékokon kívül a legtöbb feladatra bőven elegendő amúgy is. Ha bekapcsoljuk a terhelést, akkor persze változnak a dolgok: a processzor fogyasztása egy pillanatig 45 watt fölé ugrik, de aztán egy körülbelül 2 perces periódus következik, míg képes tartani a kifejezetten magas, 37 wattos TDP-t, majd csak ezután ugrik le 30 wattra.

Mindez a hőmérséklet- és frekvenciagörbén is látszik – ami impozáns, hogy a CPU hőmérséklete egyszer sem emelkedik 90°C fölé, sőt, hosszabb távon igazából 80 °C alatt stabilizálódik. Mindennek persze ára is van: a Swift X ilyenkor már egyáltalán nem nevezhető halknak, de azért hangja még bőven az elfogadható határon belül marad.

A GPU-kat is maximálisan terhelő szintetikus méréseken természetesen a CPU jóval alacsonyabb fogyasztási és egyéb értékeket produkált, mutatva, hogy ezen körülmények között a tápellátás lehet a korlátozó tényező.

Külön megvizsgálva az RTX 3050 Ti működését valós körülmények között (játék alatt), azt láthatjuk, hogy a GPU 35 wattos fogyasztást produkál, hőmérséklete ezalatt pedig végig kellően alacsony, épp csak eléri a 60 °C-ot, túlmelegedéssel tehát nem kell számolnunk.

[+]

Kicsit kevésbé lehetünk elégedettek viszont a burkolati hőfokokkal, itt több helyen a 40 °C-ot megközelítő értékeket láthatunk. Nem meglepő módon elsősorban a CPU környéke melegszik, ez a billentyűzeten is jól látható, sőt, ujjainkkal érezhető is.

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Billentyűzet, tapipad

Az Acer Swift X billentyűzete érzésre egész jól sikerült, a gombok határozottan járnak, a burkolat már említett merevsége is megfelelő. Bár a fehér háttérvilágítás és az ezüstszínű gombok kombinációja világosban nem a legszerencsésebb kombináció, de még mindig jobb, mintha egyáltalán nem lenne háttérvilágítás. A kiosztással sincsenek komolyabb problémák, leszámítva a jobb felső sarokba helyezett ki- és bekapcsológombot, mely ráadásul nem rendelkezik „védelemmel”, tehát munka közben megnyomva egyből készenléti üzemmódba kapcsoljuk a Windowst.


[+]

A Swift X egyébként ujjlenyomat-olvasót is kapott, de a spórolás jegyében ezt nem az említett bekapcsológombba integrálták, hanem külön egységként kapjuk meg a jobb csuklótámaszba építve, és az alkalmazott modul minősége sem a legacélosabb.

Tapipadból egy többujjas gesztusokat is támogató egység került a notebookra, körülbelül 105 x 66 mm-es mérettel. A precizitásával nincs gond, de a felülete lehetne valamivel simább. Gombjai integráltak, de nem járnak nehezen.

A hangsugárzókról sokat nem érdemes írni: a mélytartomány gyakorlatilag teljesen hiányzik, körülbelül 200 Hz táján kezdenek magukhoz térni, így a dinamika is elég korlátozottnak mondható. A maximális hangerő sem túl nagy, de legalább torzításnak nincs nyoma.

Üzemidő

Bár az ultrabookok közé tartozik, a Swift X-be kifejezetten erős hardver került, ami sokszor megy az üzemidő rovására. Szerencsére erről itt szó sincs, ha a hordozhatóság fontos, ez a notebook jó partner lehet a mindennapokban. Könnyed használat mellett egy munkanapra még a töltőt is otthon hagyhatjuk.

A töltővel kapcsolatban ugyanakkor egy cseppet fájlaljuk, hogy hagyományos csatlakozóval szerelték, nem pedig egy újabb, elegánsabb Type-C változatot kapunk a géppel.

Értékelés

Kiválóan sikerült kis ultrabook a Swift X, mely egyszerre dicséri az Acer munkáját, és mutatja be azt, hogy immár a nagy teljesítményű hardver is beépíthető egy ilyen ultrahordozható notebookba, anélkül, hogy túl sok kompromisszumot kéne kötnünk.

Jelen esetben a kompromisszumok egyike, hogy a gép, bár alumínium burkolatot kapott, mégsem érződik teljesen prémiumkategóriásnak. A másik, hogy a burkolat elég határozottan melegszik, ami most télen még annyira nem zavaró, de a nyári hőségben kellemetlenebb lesz így gombokat nyomogatni.


[+]

Ezzel a pár kellemetlenséggel szemben viszont elég sok jó tulajdonság áll: a gépház jól összerakott, stabil benyomást kelt, a zsanér ellenállását jól eltalálták, és sem a kijelző fedele, sem a billentyűzet alapja nem hajlékony túlzottan. A bővíthetőség ugyan nem a legjobb (ezzel mondjuk az ultrabook kategóriában nincs egyedül), de azért a burkolat viszonylag könnyen felnyitható, a második M.2 foglalat pedig lehetőséget ad a háttértár egyszerű fejlesztésére.

A gép igazi erőssége viszont a nagy teljesítményű hardver, így a Swift X külsejét meghazudtolóan gyors, akár általános terhelés, akár játékok alatt vizsgáljuk. Ez utóbbi kapcsán azt is kijelenthetjük, hogy tesztalanyunk minimális korlátozásokkal az olcsóbb gamer notebookokkal is felveszi a versenyt, Full HD képernyőjét ilyen körülmények között ki is tudjuk használni. Ez a kijelző egyébként a noteszgép másik erőssége, akár fénysűrűségét, kontrasztját, akár színeit nézzük, minden szempontból kiváló, tehát a játékok és általános feladatok mellett még a multimédiás programokban sem vall szégyent az Acer terméke.

Nem kérdés tehát, hogy a Swift X nagyon jól használható, az viszont már trükkösebb, hogy mikor? Ha az árát is nézzük, akkor hasonló áron ennél erősebb gamer notebookot vagy jobban hordozható ultrabookot is kaphatunk. Ám ezek egyike sem lesz ennyire univerzális. Így annak, akinek nappal fontos a valóban jó hordozhatóság, a remek kijelző, a nagy teljesítmény, este viszont szeretne egy kicsit játszani is, jó választás lesz az Acer terméke.


Acer Swift X notebook

Wombath

Az Acer Swift X notebookot az Acer magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

OSZAR »